poniedziałek, 24 września 2012

Jabłko, gruszka czy... papryka? Jaki jest twój typ sylwetki i na co powinnaś zwracać uwagę w dbaniu o swą dietę?





Istnieją cztery typy kobiecej sylwetki. Są to: jabłko, gruszka, papryka i klepsydra. Oto krótkie charakterystyki i wskazówki dla każdej z nich.


1. Jabłko
Ma mocne ramiona, delikatne nadgarstki, ale rozbudowaną klatkę piersiową i obfity biust. Plecy są szerokie i mocne, przez co sylwetka ma ciężki wygląd. Nawet jeśli jabłko jest szczupłe, uwagę zwraca brak talii i wydatny brzuszek. Atutem sylwetki są dolne partie ciała- płaskie pośladki, niezbyt szerokie biodra, szczupłe nogi.
Jeżeli dziewczyna o budowie jabłka tyje, przybywa jej w obwodzie klatki piersiowej. Na plecach, na wysokości łopatek gromadzi się tłuszcz, a na karku powstaje garb tłuszczowy. Tężeją ramiona i ręce od barku do łokcia. W okolicy brzucha pojawiają się tzw 'oponki'. Jedyny plus jabłuszkowego tycia to powiększony, w stosunku do stanu wyjściowego biust.
Aby stracić na wadze, jabłko powinno przede wszystkim 'jeść jak ptaszek', ale 5 razy dziennie produkty, które zmniejszają problemy z trawieniem. Dobrym pomysłem jest odstawienie jedzenia z przenicy i mleka krowiego (pozwoli to uniknąć wzdęć, które są zmorą większości jabłek). Tradycyjny nabiał zastąpmy wyrobami z mleka koziego lub sojowego. Wskazane są sałatki z warzyw, brązowy ryż, marchew, buraki, chude zupy jarzynowe, duszone w folii ryby, grillowana pierś kurczaka. Jako przekąski, jabłko powinno jeść winogrona, gruszki, kiwi, albo daktyle.


2. Gruszka

Gruszki mają za sobą cudowną przeszłość- w starożytności ten model sylwetki, był wśród kobiet najbardziej pożądany. Kojarzono je bowiem z płodnością. Gruszki spotykamy zarówno wśród chudzinek, jak i dziewczyn przy kości. Mają one długie ręce, chociaż mało umięśnione. Barki i ramiona są wąskie i szczupłe, pozbawione tłuszczyku, dzięki czemu ta okolica wygląda zgrabnie. Ale niestety- szczupłe barki i mały biust podkreślają szerokie biodra, przez co wydają się one jeszcze większe niż w rzeczywistości.
Tłuszczyk u gruszki odkłada się głównie na biodrach i udach. Wtedy zwiększa się dysproporcja między obfitym dołem a szczupłą górą. Gruszki rzadko mają brzuszek, nawet gdy przybędzie im parę kilogramów. Nie lada kłopoty sprawiają za to pośladki. Gdy gruszka tyje, zlewają się z linią bioder. Sylwetka jest wtedy optycznie cięższa.
Gruszka podatna jest na przyswajanie toksyn, toteż produkty wysoko przetworzone i konserwowane są dla niej nie wskazane. Na talerzu gruszki powinny się znaleźć kasze, drób, świeże lub gotowane warzywa. Odstawić trzeba białe pieczywo, makarony, ryż, banany, czerwone mięso i słodycze. Bez ograniczeń można jeść fasolke, soczewicę, ziarna. Gruszka nie powinna podjadać, chyba że mało słodkie owoce. Zabroniony jest alkohol- jego picie kończy się zaokrągleniem bioder.


3. Papryka

Ma szerokie ramiona, płaski brzuch i pupę. Talia jest praktycznie niewidoczna. Niektóre papryki przy długich nogach mają masywne uda i łydki. Patrząc z tyłu na paprykę ubraną na sportowo, naprawdę łatwo pomylić ją z chłopakiem.
Papryka tyje w miarę równomiernie, ale najwięcej tkanki tłuszczowej odkłada się na brzuchu, biodrach i udach. To jeszcze bardziej deformuje sylwetkę. Jeśli, nie daj Boże, się garbi, wygląda na dwa razy tęższą, niż jest w rzeczywistości.
W jadłospisie papryki, im więcej warzyw, owoców, chudego mięsa i ryb, tym lepiej. Papryka nie powinna sięgać po fast foody i gotową, pełną konserwantów żywność. To właśnie one sprzyjają tyciu, bo hamują oczyszczanie organizmu z toksyn. Polecane są potrawy lekkostrawne. Papryka musi jeść dużo błonnika, aby chronić się przed zaparciami. Poza tym powinna pogodzić się z niesprawiedliwością, jaką jest fakt, że trudniej będzie jej zrzucić nagromadzony tłuszczyk, niż dziewczynom o innych typach sylwetki.


4. Klepsydra

Klepsydra to prawdziwa szczęściara, bowiem jej proporcje najbardziej podobają się facetom. Tzw 'wzorowe wymiary' 90-60-90 są charakterystyczne właśnie dla tego typu. Wśród innych sylwetek klepsydrę wyróżnia dobra proporcja między linią bioder a ramion oraz wyraźnie zaznaczona talia. Klepsydra ma dość szerokie ramiona i biodra, wydatny biust i kształtną pupę. Wąska talia to największy atut tego typu sylwetki. Uwagę przyciągają też nogi z dość mocnymi, ale zgrabnymi udami.
U klepsydr tłuszczyk rozkłada się równomiernie. Większość dziewczyn o tej sylwetki ma skłonność do nadwagi, ale jeśli dbają one o siebie, tłuszczyk może nawet dodawać im uroku. Gdy jednak wybitnie przestają one panować nad swym apetytem, tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicy bioder i na udach. Bywa też tak, że u klepsydry znacznie powiększają się biust i ramiona.
Podstawą diety klepsydry powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym. Białko, powinno pochodzić z ryb i białego mięsa kurzego. Wskazane są też tłuste ryby, na przykład tuńczyk czy łosoś. Ograniczone natomiast powinno zostać spożywanie nabiału, cukru, żywności przetworzonej, białego chleba, ziemniaków, makaronu pszennego i białego ryżu.


2 komentarze: